revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

 



 

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

Fragment ročník 1995, číslo 2

Lawrence Ferlinghetti
Muž v posteli. Barcelona


Bol pošmúrny deň. Obloha mala farbu peria holubov. Muž ležal na úzkej posteli v izbietke s dvojkrídlovými dverami, vedúcimi na balkón na Placa Real v Barcelone. Bol oblečený. Bola odpoludňajšia siesta, okenice na oknách izby boli zavreté a prenikalo cez ne sivé svetlo, matne sa trblietajúce na mokrej dlažbe námestia o dve poschodia nižšie. Pršalo zatiaľ iba slabo a bolo počuť, ako autá na ulici Rambla za námestím špliechajú prechádzajúc cez plytké kaluže. Občas nejaké auto zatrúbilo, takmer ako keď človek zatrúbi do vreckovky. Z kaviarenskej terasy dolu občas zazneli iné zvuky, tlmené slovo či smiech. Muž ležal nohami smerom k oknu a hlavu mal opretú o rám hotelovej postele. Bol obutý. Oči mal otvorené a hľadel cez okenice. Istý čas ani nezažmurkal, ani sa nepohol. Vonku bolo teraz takmer ticho a mužovi prebleskovalo hlavou množstvo vecí, viac než mu stihlo preblesknúť hlavou ešte v Štátoch.
Pred očami sa mu ako na plátne premietal príval obrazov a ľudí, ktorí gestikulovali, smiali sa, alebo plakali, v diaľke, alebo v bezprostrednej blízkosti stáli, alebo ležali. Vonku každú chvíľu zadunel hrom a na zatiahnutej oblohe sa zjavili žily blesku. Muž mal pocit, akoby sa plavil plťou po mori. Nerobil nič, iba nehybne ležal. Ležal celé popoludnie až do večera. Keď sa zotmelo, dážď bolo vidieť v svetlách starých lámp, ktoré lemovali námestie a za ktorými stáli vysoké staré arkády. Kedysi to bolo skvelé námestie, možno aj súčasť paláca. V časoch Francovho pádu bolo ozajstným brlhom feťákov, nápadne pomaľovaných transvestitov a pasákov, hovoriacich niekoľkými jazykmi. Prednedávnom, po Francovej smrti bola zo strany mesta snaha námestie vyčistiť a teraz pomaly ožívalo. Feťáci boli preč, hoci tam ešte vyždy celé hodiny postávalo množstvo záhadných chlapíkov s rukami vo vreckách, akoby na niečo alebo niekoho čakali. Nastala noc, dážď neúnavne padal, akoby šepkal nejaké tajomstvá, a muž naďalej ležal s otvorenými očami. Zavše nimi pohol, no inak bol celkom nehybný. Nemal dôvod hýbať sa. Úderom polnoci, ktorú odbilo v barokovom kostole hneď za námestím, sa začal smiať, potichu, pre seba a bez pohnutia. Bolo to, akoby sa zdôveroval so svojimi najvnútornejšími citmi akémusi živému bezpohlavnému tvorovi v sebe. Dážď padal takmer nečujne a muž sa takmer nečujne smial pre seba. Nemal dôvod prestať sa smiať. More hlasov na námestí sa kamsi stratilo ako príliv samotného života. Potom dážď po prvý raz zosilnel a ako ozajstný tropický lejak bičoval vejárovité listy paliem na námestí, a bubnoval na strechy a balkóny. Muž sa nehýbal, nemihol ani okom a smial sa celkom potichu pre seba. Je možné, že sa smial, aj keď umieral.

Preložil Oto Havrila.

 

Žijem si zo dňa na deň pokojne
som pečený varený v Mikovej krčme
a dívam sa na šampiónov
Danteho Biliardovej Sály
a vášnivcov čo hrajú francúzske tivoli.
Žijem si pokojne
na dolnom konci Východnej Broadway.
Som Američan.

(Lawrence Ferlinghetti: Vlastný životopis)

 

 

Obálka čísla:

Ilustrácie:

Pokochajte sa!

Obsah čísla:

Antun Šoljan
Mont Blanc

s. 3

Oleg Pastier
Možno
s. 7

Alta Vášová
Úlety
s. 17

Valér Mikula
Nič nie je nebom, čo sa dá vysloviť
(Rozhovor, básne, Z denníka nespisovateľa)
s. 27

Guillaume Apollinaire
Pomaly ma stavali tak ako sa stavia veža
s. 51

Graham Greene
Stretnutie s generálom a iné poviedky
s. 85

János Pilinszky
Sláva poézie

s. 113

René Magritte
Akvakvakvakva
s. 123

Básnici Ameriky
Carl Rakosi
s. 135

Lawrence Ferlinghetti
Muž v posteli, Barcelona
s. 145

William S. Burroughs
Prišiel som až na konečnú (rozhovor)
s. 149

Poste restante
Žobrácka rehoľa a časopis Brulion

(Świetlicki, Sendecki, Wilczyk, Filas, Ekier, Jaworski, Biedrzycki, Wróblewski, Baran, Broda, Podsiadlo, Koehler, Marcinkiewicz, Foks, Goerke, Stasiuk, Gretkowska)
s. 157

Bogdan Bogdanović
Mesto Konotaf
s. 261

Jaroslav Durych
Okamžiky z válečných let
s. 291

Ludwig Wittgenstein
Etika
s. 313

His Masters Voice
(Vladislav, Diviš, Eco, Savić)
s. 321


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.