revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

  

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

Fragment ročník 2016, číslo 3

Veronika Dianišková
Správy z nedomovov

Veronika Dianišková je poetka, cestovateľka a rozhlasová redaktorka. Debutovala v roku 2006 zbierkou básní Labyrint okolo rúk, na ktorú nadviazala o osem rokov neskôr svojou druhou knihou Zlaté pávy sa rozpadnú na sneh. Na Katedre porovnávacej religionistiky Univerzity Komenského dokončuje rigoróznu prácu, v ktorej sa zaoberá mayskou kultúrou v Guatemale. Pre Rádio Devín pripravuje reláciu o kresťanskom umení s názvom Krajina duše.
>> viac textu


Veronika Nouzová
Zbytočné zápisky

Veronika Nouzová je moja kamarátka a kolegyňa z knižnice, z detského oddelenia. Keby sme boli krčma, voláme sa U dvoch Veroník. Ručníky máme na sklade a obe ich vieme, keď treba, tasiť ako kolty a podávať. Keby niečo. Obe však máme dobre nastrúhané ceruzky aj jazyky. 
Veronine texty poznám odkedy poznám ju, a hoci nepublikuje, pre mňa je ostrieľaná harcovníčka. Všetko dôležité prečítala, po svete chodí s otvorenými očami a ušiská natŕča tiež dobre, čo je pre píšuceho človeka dosť dôležité. Jej texty sa vyznačujú zvláštnou nehou a jemnosťou, to komorné v nich, nesúvisí s plnou stodolou, ani komorou, Veve je askétka, v živote aj pri písaní, bohatstvo treba hľadať medzi riadkami. Pri ich čítaní vždy cítim len potešenie, ktoré želám aj jej budúcim čitateľom. 
Veronika Šikulová
>> viac textu


Eugen Gindl:
Svetobežník bez pasu

Prvý mi Samka Šikeťa, vyučeného debnára z Pukanca, spomenul Julo Satinský. Na túre z Karlovej Vsi na Kobylu nad Devínom. Označil ho za prvého, naozajstného slovenského globetrottera. Pretože sa na cestu okolo zemegule nevydal z núdze. Za zárobkom či zo strachu pred zákonom... „Šliapačom zemegule“ sa stal zo zvedavosti. Z túžby po poznaní, po dobrodružstve. S predsavzatím: zanechať o svojej anabáze pre slovenských domorodcov svedectvo. Hrubý cestopis, ktorým by prekonal opis púte Samuela Šusteka k Božiemu hrobu do Jeruzalema. Zámer prekonať Šusteka, v tom čase najchýrnejšieho slovenského pútnika, zdôrazňuje Samko skoro v každom liste bratovi do Pukanca. (Šustekovu anabázu uverejňoval, v 70. rokoch 19. storočia, Daniel Lichard vo svojom Kalendári.)

>> viac textu

 

 

Obálka čísla:

Kresba na obálke:  Jaroslav Štuller

Obsah čísla:

Ivan Kadlečík: Niekoľko viet (3)

Veronika Dianišková: Správy z nedomovov (5)

Veronika Nouzová: Zbytočné zápisky (11)

Eugen Gindl: Svetobežník bez pasu (31)

Julian Barnes: Šum času (65)

RODINNÉ STRIEBRO: Vladimír Oleríny (77)

Olja Savičević – Ivančević: Bossanova (121)

Juraj Mojžiš: Storočie (129)

Saša Čornyj: Najnovšia učebnica reklamy pre samoukov (147)

Peter Laučík: Desať dní pekelnej slobody Petra Repku v roku 1967 (155)

HIS MASTER’S VOICE (171)

KONEČNÁ! NEVYSTUPOVAŤ! (175
 

 

c
© 1987-2016 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.