revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

  

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

BORA ĆOSIĆ: Denník apatridu

Bora Ćosić (1932, Záhreb) – prozaik, dramatik, scenárista, esejista, autor, ktorý netradičnými kompozičnými postupmi výrazne obohatil modernú európsku literatúru a v generačnom kontexte svojsky a autonómne „súznie“ s takými osobnosťami, akými boli Danilo Kiš či Borislav Pekič. Z bohatého Ćosićovho diela uvádzame len niektoré významnejšie tituly: Dom zlodejov (1954), Všetci smrteľníci (1958), Viditeľný a neviditeľný človek. Subjektívne dejiny filmu (1962), Sodo¬ma a Gomora (1963, úplne prepracované vydanie 1984), Poviedky o profesiách (1966), Obsah/Súpis (1968), Úloha mojej rodiny vo svetovej revolúcii (1969), Mixed media (1970), Za čo sme bojovali ( 1972), Tútori (1978), Bel tempo (1982), Skutky, pochybnosti, sny Miroslava Krležu (1983), Doktor Krleža (1988), Interview na Zürišskom jazere (1989), Musilov notes (1989), Rozpad (1991), Román o Miškinovi (1991), Záhrebská analýza (1991), Názor slabomyseľného (1991), Denník apatridu (1993), Dobrá vláda (1995). Kniha Denník apatridu je osobne zaujatým svedectvom o rozpade Juhoslávie, no zároveň i o rozpade všeľudských hodnôt počas akýchkoľvek vojnových konfliktov.

/.../ Čítam, že dramatickí umelci našej krajiny sú pripravení ísť prví do bojovej línie, vyhlasuje to najmä istý herec, osvedčený v mnohých hrdinských úlohách. Vraví, že všetko to, čo bolo, je nič oproti tomu, čo bude, rovnako v zmysle hrdinskom, ako aj v tom druhom, divadelnom. Ale to čítam aj vo „svojej“ knihe, starej, Proustovej: Nevšimli ste si, že Sarah Bernhardtová oznámila v novinách: Francúzsko bude bojovať až do konca. Francúzi radšej padnú všetci do jedného. Barón Charlus, dekadent a apatrida (rovnako ako som apatridom aj ja) predhadzuje spoločnosti svoju poznámku, apatridnú a dekadentnú zároveň: Nepochybujem o tom, len sa pýtam, kto splnomocnil pani Bernhardtovú hovoriť v mene Francúzska? A kto dal, tak isto, splnomocnenie tomu nášmu ministrovi, že povedal pred pár dňami to isté? Stratiť svojho posledného človeka v mene matky zeme (ktorá by takto zostala bez svojho posledného človeka) je nekrofilná idea, navyše do istej miery bláznivá, no našťastie je realizovateľná odjakživa iba v proklamáciách, rovnako ministerských ako hereckých. „Všetci“ ľudia nikdy nedajú život za svoju matku zem, a to je to najviac, čo môžu ako ľudia vôbec urobiť – nebyť tými poslednými, ktorí padnú za svoju matku zem.

Ktosi hovorí, že aj naši chrabrí športovci bežia na front v ústrety nepriateľovi, a ja vravím, že presne to isté nájdeme napísané v Proustovi: že niektorí chlapci vstúpili do armády jednoducho z náklonnosti voči športovaniu, tak ako predtým, v tom istom roku, všetci hrávali „diabolo“. Teraz slávni zápasníci, majstri bojových umení a boxeri chcú ísť hneď do najdivšej bitky, ba istý veliteľ obrany zvoláva majstrov v streľbe, aby sa k nemu pripojili. Takto by sa z vojny mohli stať akési majstrovstvá, podľa možnosti európske, a podrezávanie v kukuričniskách by sa mohlo vykonávať podľa pravidiel dávnych orientálnych umení, ktorých morálka nepripúšťa nijakú možnosť vzdať sa alebo ustúpiť.

Každá vec sa podobá na nejakú druhú, ktorá nemá ani potuchy, že by sa mohla podobať na tú prvú. Ponevieram sa po dome, lebo moja pani Mara chodí za mnou z izby do izby so svojimi čistiacimi prostriedkami, a akoby som v týchto domácich prácach spoznával čosi ako svoj osud, osud emigranta. Nechajte nás to tu trochu vyčistiť, potom už budete mať pokoj, ale zatiaľ, prosím pekne, choďte kam chcete, niečomu sa venujte, a potom, potom môžete, čo len budete chcieť! Moja grófka na metle ma ženie z izby do izby, a ja, aha – ani mi na um nepríde niekam odísť!

 

Obálka: archív redakcie

Ilustrácie: archív redakcie

Pokochajte sa!

ISBN: 80-85508-35-4

Rok vydania: 1997

Rozsah: 88

Cena:
vypredané


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.