revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

  

Aktuálne

Podujatia
Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

IVAN KADLEČÍK: Lunenie

Ivan Kadlečík (1938) publikoval v rokoch 1964 - 1971 v literárnych časopisch Slovenské pohľady, Mladá tvorba, Matičné čítanie. V čase totalitnej normalizácie odstavený od oficiálnej literatúry ako neprispôsobivá persona non grata. Aj preto uverejňoval svoje texty v samizdatových edíciách a časopisoch Obsah a Fragment. Po novembri 1989 napísal a vydal viac ako 15 kníh: Lunenie, Epištoly, Vlastný hororskop, Dvanásť, Chronoskop a i. Žije a píše v Pukanci.

BREZEŇ

1.

Blúdim, dlho blúdim v pravde samoty. Tu zazriem pozďaleč svetlo. Navrchu hory Paradajs plápolajú smrteľné duše, okolo vatry sa luní dvanásť mesiačikov. I zdvihol sa Veľký sečeň, popošiel k najmladšiemu mesiačikovi, dal mu kyjak do ruky a povedal: - Bratku Brezeň, zasadni si ty na moje miesto!

2.

Jas. Jaskyňa.

4.

A mesiac za lunou sa valí, lunobitie, valí sa jak vlnobitie, odrazu je neskoro, akoby z ničoho nič. Už ani ten čas nikdy nepostojí, odsekáva sa ako z krvavého kalendára, hlava-kapitola odletí do smutného, smrtného koša smetného. Človek ani nezbadá, a hneď prejde - švih sekerou - dvesto liet od vynájdenia a úspešného uvedenia do prevádzky nesmrteľnej gilotíny v tomto jubilejnom roku. Strela mu do pečene: čas ani písacím strojom nezastavíš, preto píšem už len krátko ako život. Len nedávno čo som rozsielal (rozosieval) novoročenky - tie epištolárne eseje, tie písaniny, a už si aj chystám pohľadnice k Veľkej noci. A potom znenazdania Pamiatka zosnulých: šťastlivé nové Dušičky, veselých Všechsvätých celej rodinke prajem.

27.

Veľa podôb má život - a iba jednu smrť. Nemožno ho pochopiť: nato ani nie je. Ako umenie.

DUBEŇ

15.

Parafrázujeme: S mnohými svojimi názormi nesúhlasím, ale urobím všetko pre to, aby som ich mohol verejne hlásať.

19.

Víno sa vinie, k telu sa privíňa víno. Previnúť. Previniť. Vinič som.

30.

Láska je súboj, nie slabosť. A tvorba: nijaká sladota; viac a menej, ani slabota.

KVETEŇ

12.

Tak si, spisovateľ, pomaly opadávam z lístia až do naha omylov a právd. Po celý život strácam listy a ony sa vždy vracajú. Strácam a nadobúdam. Napísal a vetru rozoslal som ich stovky, stovky, stá. Zo srdca, z duše, z tela ako z hliny vytrhávam stránky, za sebou nechávam, hádžem, po zemi rozsievam - nech ostane stopa, nech nepoblúdim v labyrinte života a sveta, nech sa nestratím.

13.

Nech ostane stopa, nech nepoblúdim v labyrinte života, v bludisku sveta nech sa nestratím. Naučil som sa to od spisovateľa, od kritického intelektu Jána Amosa Komenského, ktorý sa dotkol Cervantesa, Rabelaisa, v čase predišiel Franza Kafku, Borgesa, Umberta Eca, Milana Kunderu...

21.

Ó, múdri dávno, dávno dúfať prestali.

 

Obálka: archív redakcie

Pokochajte sa!

ISBN: 80-85508-10-9

Rok vydania: 1993

Rozsah: 144 strán

Cena:
vypredané


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.