revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

  

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

JOZEF KELEMEN: Iné texty

"Jožo, nemáš nejaké iné texty? spýtal sa ma raz, niekedy začiatkom roka 2004 pri jedných z našich zriedkavých spoločných raňajok v bratislavskej kaviarni Galéria Oleg Pastier. Nie tie odborné, ale také odkiaľsi z hranice medzi tým, čo robíš a tým, o čom len tak laicky premýšľaš, pokračoval. Asi by sa niečo našlo, odpovedal som. Niečo napíšem, nejaké úryvky povyberám z iných textov, možno tak získajú rozmer zakrytý či potlačený tým, čo ich obklopovalo, pomyslel som si.

Na starých disketách som skutočne niečo ponachádzal, poopravoval, niečo občas doplnil, niečo nové napísal, alebo som starú tému spracoval znovu... Či sú to však Olegom mienené iné texty...? Nakoniec, vydal ich, máte ich pred sebou a možnosť posúdiť... Ešte jedna poznámka: Rozšíril som význam Olegovho výrazu iné texty až natoľko, že keď som potreboval, zaradil som občas do vlastných textov aj pasáže textov iných. S tým, čo napísali, súhlasím a domnievam sa, že by som to nedokázal napísať lepšie než oni. Inokedy som musel uviesť iný text z nevyhnutnosti. A tak teda: Príjemné čítanie iných textov aj textov iných! "

Jozef Kelemen


A zase bez koňa a bez ocele kráčam
hlbokým lesom plným mihotavej zelene
a neurčito vyzývavých cestičiek,
strácajúcich sa tam,
kam bez stopy mizne všetok náš vybájený čas.

Ivan Štrpka: Mystický les 1999

ROZPRÁVKY

O vzniku vrabcov

Kde bolo tam bolo, v jednej ďalekej krajine, v jednej maličkej dedine, v časoch, keď bol Ježiško ešte malý chlapec, tam a vtedy sa stalo toto:

Vonku bolo teplo, svietilo slniečko, deti sa hrali a Ježiško s nimi. Zabávali sa tak, že z blata tvarovali sošky drobných vtáčikov. Niekotré vtáčiky sa im podarilo vymodelovať veľmi pekne. Rozhodli sa teda, že tieto pekné, podarené vtáčie sošky nechajú vyschnúť na slnku, potom ich vezmú domov a budú sa s nimi hrať, aj keď bude vonku škaredo. Porozkladali ich teda na vhodné miesto, kde slnko poriadne hrialo, schnúť a opodiaľ sa hrali ďalej.

Všetko by sa darilo pekne podľa plánu, nebyť zlých chlapcov. Tí sa začali zabávať tak, že po sušiacich sa soškách začali šľapať, začali do nich kopať, rozbíjať tie, ktoré už boli tvrdšie a rozšliapávať tie, ktoré boli ešte mäkké. Dobrým deťom bolo ľúto roztomilých sošiek, ktoré boli predchvíľou iba hrudkami blata a z ktorých vlastnými rúčkami uhnietli roztomilé vtáčatká, ale nevedeli zabrániť zlým chlapcom v ich vyčínaní.

Ježiško sa, vidiac, čo sa deje, nachvíľu zamyslel. Potom zatlieskal rúčkami smerom k hlineným vtáčikom, ktoré ešte ostali celé. Tak, ako to robí ten, kto chce odohnať živých vtákov, čo uzobávajú zrno, ktoré im nepatrí.

A čo sa stalo!? Hlinené sošky zrazu ožili a s prenikavým štebotom uleteli spod nôh zlých chlapcov. Tí vidiac čo sa stalo, v rozpakoch zutekali a už sa ku skupinke, v ktorej sa hral aj Ježiško, nikdy nevracali. Vtáčiky, ktoré deti svojimi rúčkami vymodelovali a ktoré Ježiško oživil, sa však ku chlapcom vracali často, veselo štebotali, kúpali sa v prachu a keď zbadali, že sa blíži nebezpečenstvo, rýchlo ulietavali. Dodnes ich môže každý vidieť v prachu pri cestách, správajú sa rovnako, ako v časoch keď bol Ježiško ešte malý chlapec. Sú to vrabce.

Túto kreacionikstickú rozprávočku nám zvykla ako deťom rozprávať naďmama. Prostučký príbeh sa mi znovu vynoril, keď sme s Antonom Markošom písali knihu Berušky, andělé a stroje o (umelom) živote. Vtedy som si uvedomil, že v tej rozprávočke ide vlastne o prerozprávanie známeho príbehu z Genezis o stvorení Adama. Ibaže v rozprávke nemusel priamo zasahovať božský element. Vrabce, v porovnaní s človekom tvory nepochybne jednoduchšie, zvládol stvoriť jeho malý syn, z matkinej strany človek. Čo tak pokúsiť sa tvoriť ešte jednoduchšie živé bytosti využívajúc k tomu rýdzo ľudský tvorivý potenciál? No, a sme pri problematike umelého života...

 

 

Obálka: archív redakcie

Pokochajte sa!

ISBN: 80-85508-55-9

Rok vydania: 2005

Rozsah: 156 strán

Cena: 4.61 Eur


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.