k

 f

revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

  

Aktuálne

Podujatia
Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

Bratislava 29.-31. apríla 2015 - Bratislavský knižný festival

30g/m2
alebo Fragmenty z Fragmentu
                       

Už takmer tridsaťročná história časopisu Fragment je zapísaná na tenučkom priesvitnom papieri (tridsať gramov na meter štvorcový). Začala sa písať v roku 1975 vydaním básnickej zbierky Egona Bondyho To jsou zbytečné verše a pokračovala ďalej; od časopisu Kontakt, cez ďalšie knižné počiny, až po časopis Fragment, ktorý vznikol v roku 1987. Už o rok neskôr spojil sily s ďalším bratislavským samizdatovým periodikom „K“ a do roku 1989 vychádzali pod spoločným názvom Fragment-K.
História je to pestrá, dlhá a komplikovaná, jednou vetou sa o nej nedá veľa povedať. Čosi možno napovie výstava 30g/m2 s podtitulom Fragmenty z Fragmentu v rámci Bratislavského knižného festivalu BRaK.
Výstava sa na malej ploche snaží vypovedať čo najviac o „podzemnej“ činnosti partie odvážnych nadšencov i o dobe, v ktorej sa ešte Orwellova „Osemdesiatštvorka“ nedala kúpiť vo výpredaji za tri eurá, ale za jej samizdatové prepisy sa zvyklo „sedávať“ v Ilave.
V časovej osi vymedzenej rokmi 1975 a 1989 približuje nielen spoločenskú situáciu, na pozadí ktorej fungoval bratislavský „underground“, ale aj konkrétne texty, knihy, periodiká a v neposlednom rade ľudí, ktorí v nich mali prsty ponorené až po krk. Výstava 30g/m2 je aj o tom, čo všetko bolo nutné podstúpiť, aby sa na papier dostali živé a pravdivé slová, aby sa mohlo čítať to, čo oči čítať chceli.
Dnes, keď sa už strojom popísaný tenučký papier začína pomaly rozpadať na prach, máme možno poslednú šancu na to, aby sme sa o tejto histórii dozvedeli trochu viac, aby sme ju zažili, aby sa nám dostala pod kožu...

Fotografie nájdete v sekcii Podujatia.

 


 

 

c
© 1987-2015 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.