revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

 



 

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

IMRO WEINER-KRAĽ: Denníky

Maliar Imro Weiner-Kráľ sa narodil 26. októbra 1901 v Považskej Bystrici, 11. augusta 1978 zomrel v Bratislave. Medzi týmito dvoma dátumami uplynul jeho život ako rieka s mnohými prítokmi a perejami, so zákrutami, zriedkavými tichými tôňami a s jedným hlavným prúdom - umením. V pozostalosti Imra Weinera-Kráľa sa zachovalo množstvo písomností, rôznych záznamov, úvah, článkov a hlavne denníkov, ktoré si viedol pravidelne už od predvojnových rokov.

Alma Munzová o Imrovi Weinerovi-Kráľovi: "Čas zastrie spomienky, živé rozprávanie, vždy trochu ironické a najmä sebaironické, zapadne spolu s poslednými, ktorým hovoril trochu o sebe, o tom, čo videl, a niekedy aj o tom, čo sa tají za plátnom obrazov. Pracoval rád a veľa. Zavše sa stávalo, že odložil štetec a s úsmevom vyhlásil: "Teraz budem mať tvorivú krízu." Vypil čaj, dačo si prečítal a maľoval ďalej, kým mu denné svetlo vnikalo do ateliéru. Svojím umením chcel bojovať proti smrti a zdá sa, že tento boj vyhráva."

DENNÍKY 1939 - 1977

November 1939

Poplach. Počuť, ako si sused obúva topánky, hlasy z ulice, zatváranie dverí. Posledné svetlá zhasnú a nastane úplná noc. Veľkomesto v tme - po Paríži brázdia hliadky. Vidím tisíce domov, podobných jeden druhému. Teraz sú všetky prázdne. Ako vyplašené sivé potkany bežíme sa ukryť do vlhkých pivníc. Fajčíme jednu, dve, desať cigariet a potom koniec. Počúvam. Dnes je to kanonáda. Pod prikrývkou si zažnem vreckovú baterku a píšem. Viem, že to nie je sen. Aj tí, čo spia, vedia, že sa tu hrá o život. Ale čo znamená život? Už týždne si privykáme na myšlienku, že nemá veľkú cenu. A krása? Na to momentálne nemyslíme. Hľadáme si v duši kútik, kde by sme našli útočište. A jednako, bude sa treba ísť vycikať.

V tmavej chodbe vrážame jeden do druhého. Taká je už vojna. Chodiť smieme len po chodníčku, ktorý nám vyšliapali druhí. Som blázon, absolútny blázon. Dnes veťer nechápem niť, ani ľudí, ani mesiac, ani noc, ani vlastnú zúrivosť. Na ulici tí prekliati chlapi v uniformách sú pripravení zabíjať. Dnes večer nič nechápem. Som sám, a jednako pokojne pozerám na svoje obrazy a ľutujem, že som ich namaľoval. Čo ma dnes večer dráždi, je vojna, ohrozená sloboda a Boh, ktorému nemôžem odpustiť, že nečinne hľadí, ako strácam hlavu. Mám toho dosť, dosť! Kašlem na všetko! Nenávidím ťa, teba, čo veríš, a pritom slúžiš blbosti! Si zbabelec, Weiner, dal si sa do toho zatiahnuť tak ako ostatní. Ty, čo si vravel "nezabijem nikdy ani vtáčika", teraz vezmeš nôž a podarí sa ti to, uvidíš, bude taká istá noc, ako tá dnešná a ty si povieš: "Vezmi nôž, daj si ho medzi zuby a choť si zakrvaviť ruky!" A pocítiš, ako ti po prstoch steká čosi teplé a prekutráš mu vrecká, a možno v jednom nájdeš skicák, a možno zistíš, že to bol syn Ottu Langa, tvojho priateľa z Kolína, ktorý ťa kedysi pozval do reštaurácie v Starom meste a pohostil ťa špargľou so šunkou a maslom - a ty za to dostaneš vyznamenanie, kríž so stužkou, a budú ťa nazývať hrdinom. Prídu ťažké noci ako táto a ty vyskočíš z postele a budeš sa chcieť zabiť, ale neurobíš to. Si zbabelec a ostaneš navždy zbabelcom, uvidíš. Nezanecháš po sebe na svete nijakú stopu a nikto za tebou nebude banovať. Tým lepšie! Ale mlč už, mlč! Lebo ťa zavrú! Vieš, že je vojna a máš právo mlčať, a dať sa zabiť. Ale tvojmu umeniu, tvojmu umeniu je koniec! Nech sú prekliati všetci na tejto i na tej druhej strane! Nech je prekliata moja pravica, čo ešte drží toto pero, nech je prekliata, ak bude zabíjať.

20. apríla 1940

Aké dobré je mať farby štetce papier
Aké dobré je mať v srdci nedeľu
Vôňu vypratej bielizne a mydla na rukách
Dobré je mať v nedeľu farby aj plátno
Vonku je zamračené
A ľudia sa boja dažďa
Mohol som odísť
Do Meudonu, do Mantes alebo do Maurecourtu
Ale ostal som doma
A začínam
Farby sa rozložili na palete
Namáčam do nich štetec číslo 12
A ty o chvíľu uzrieš jeden kút môjho domova
A v ňom krík so žltými kvetmi
Uzrieš zem zbrázdenú jarčekmi
Po jarných dažďoch
A nad ňou vystreté bledomodré nebo
Ako picciacato z Mozartovej polozabudnutej melódie
Závoj sa dotkne prstov ženy
A odletí
Dotkne sa prstov ženy, ktorú som nikdy nestretol
Možno ani neexistuje
Neodpovedá mi
Ani si nič nepýta
Je to len sen krásny sen
Farebný sen
Veď ani nebo nie je modré
Ibaže dnes si oblieklo sivé šaty
Ale tam nad zasneženými končiarmi
Tam skutočne je
Vzlietne vzdych ako závoj ľahký vánok ho odnesie
Je dobré mať farby
Modrú hnedú žltú a všetky ostatné
Dobré je mať nedeľu a byť sám
S farbami
Uniknúť sám sebe
Civilizovaným ľuďom
Ktorí ti chystajú putá
Je dobré mať farby
Farby to je sloboda

12. mája 1940

Polnoc. Myšlienky prichodia samy od seba. Už sú tu Turíce a aj to, na čo som sa dosiaľ neodvážil ani pomyslieť. Vojna sa rozvíja na stákilometrovom fronte. Na každom metri smrť a na každom metri ľudia, pripravení zabíjať. Nemecká smrť, spojenecká smrť. Dnes iba zbabelci sú pacifisti. Čo to počujem? Lietadlo? Áno. Poplach, treba zahsiť lampu, pane...

 

Obálka: Imro Weiner-Kráľ

Ilustrácie: Imro Weiner-Kráľ

Pokochajte sa!

ISBN: 80-85508-31-1

Rok vydania: 1996

Rozsah: 144 strán

Cena:
vypredané


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.