revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

 



 

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

<< späť na Fragment ročník 1987, číslo 1

Jorge Luis Borges
Prečo píšem?

Jorge Luis Borges sa narodil 24. augusta 1899 v Buenos Aieres a zomrel v sobotu 14. júna 1986. Prozaik, básnik, esejista, autor poviedok, v ktorých sa spája magická lyričnosť z intelektuálnymi hrami na slepú babu. Záhadný a neanalyzovateľný ako jeho poviedky z kníh Fikcie, Alef, Brodyho správa, Kniha z piesku. Juhoameričan s európskym nadhľadom.

Nemohol by som prestať písať. Vždy som vedel, že môj osud je literárnym osudom čitateľa a tiež, z neopatrnosti, spisovateľa. Píšem, aby som odpovedal na naliehavosť, vnútornú potrebu. Keby som bol Robinsonom Crusoe či Edmondom Dantesom, nebol by som písal. Až do svojej tridsiatky som čítal to, čo písali o mne. Potom som prestal. Keď vydám knihu, moji priatelia vedia, že nemusia so mnou hovoriť o tom, čo som napísal. Neviem nič o kritike dobrej či zlej, spravodlivej alebo nespravodlivej. Ani o predaji kníh. To môže zaujímať kníhkupca, editorov, ale nie spisovateľa. Nepíšem pre malý, ani pre veľký okruh čitateľov. Nehľadám námety, čakám, že si námety nájdu cestu ku mne... – a ja ich napokon môžem odmietnuť. Ale ak je ich naliehavosť príliš veľká, píšem, aby som mohol prejsť na niečo iné. Spomínam si na slávnu Kiplingovu báseň „If“ – naučiť sa čeliť rovnako neúspechu a úspechu a brať rovnako tieto dva klamy – veď nikto nemá toľko úspechu a neúspechu ako si myslí.

Nevraciam sa viac k tomu, čo som napísal. Stáva sa, že sa ma ľudia pýtajú: Čo ste mysleli touto vetou v tejto poviedke? A ja im odpovedám: Svojho času som túto poviedku napísal a viac sa k nej nevraciam. V danom momente poviedku napíšem, potom prídu tí, ktorí si ju prečítajú, a vlastne už patrí viac čitateľovi ako autorovi. Myslím si, že je nebezpečné premýšľať o minulosti. Pokúšam sa žiť dopredu. A viac myslím na to, čo napíšem a nie na to, čo som už napísal.

V tomto dome by ste márne hľadali niektorú z mojich kníh, nenájdete ju, okrem jednej o budhizme, ktorú som napísal spolu s Aliciou Juradovou. Chránim si svoju knižnicu. Ale kto som, aby som sa mohol porovnávať s Voltairom alebo Montaigneom?

Keď cítim, že sa čosi stane, vžijem sa do situácie, povedzme pasívnej, a čakám. A keď cítim, že sa impulz môže stať básňou, poviedkou alebo stránkou prózy – potom začnem písať. A do toho, čo napíšem, zasahujem čo najmenej. Kipling povedal, že sa spisovateľovi môže stať, že napíše bájku bez toho, aby poznal jej mravné ponaučenie. To znamená, že spisovateľ je akýmsi „opatrovateľom“ nejakej fikcie a jej interpretácia je iná. A tak môže celé dielo nadobudnúť hodnotu, ktorá presahuje zámer autora. Hodnotu, ktorá je mu cudzia. To je to, čo zodpovedá antickému pojmu Múz, svätému Duchu alebo pojmom našej modernej mytológie, ktorá nie je taká krásna a pozoruhodná a ktorú sme pomenovali ako podvedomie.

Preložila Soňa Bobeková

 

 

Obálka čísla:

Kresba archív

Pokochajte sa!

Obsah čísla:

Janko Silan
Básne a ukážky z knihy Dom opustenosti


Lajos Lóska
Predmety a súbory predmetov

Marek Bohúň
Čas sumarizácie

Karel Šebek
Básne, scenáre, koláže

Recenzie
Podlost jako princip


Jorge Luis Borges
Prečo píšem?


Georges Bataille
Madam Edwarda

Denis Hollier
Eseje o G. Bataillovi

Príloha
Plastic People


 

 

c
© 1987-2018 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.