revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

 



 

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

Fragment ročník 1995, číslo 2

Antun Šoljan
Mont Blanc

Mont Blanc je najvyšší vrch Európy; jeho holý vrchol pokrýva večný sneh. Na polceste k vrcholu leží zamrznutá a vybielená kostra leoparda. Nikto nevie, čo hľadal leopard v takej výške (a vôbec v Európe).
Prednedávnom som si kúpil nové plniace pero - mont blanc - a aby som ho vyskúšal, rozhodol som sa ním ihneď niečo napísať. Starým som už nemohol napísať nič: opotrebovalo sa od putovania po kadejakých papieroch, zničilo sa po zlom zaobchádzaní: prepchávaní zapchatého odtoku, čistení nechtov či prevrtávaní dierok do opaska. Už som nespoznával svoj rukopis: skrúcal sa, zvíjal, viazol v papieri, akoby sa dusil. Do nového pera som vkladal velké nádeje. S novým perom opäť nájdem svoj niekdajší rukopis, ak už aj nedosiahnem priam niečo iné, nejaké väčšie úspechy. Ale nešlo to: nemal som čo povedať. >> viac textu


János Pilinszky
Sláva poézie

Jedinečná sláva poézie tkvie v tom, že dosiaľ žiadny básnik z nej nezbohatol. Herectvo, komponovanie hudby, písanie románov a maliarstvo už mnohým prinieslo bohatstvo - nehovoriac už o obchodovaní a podobných veiach, - ale poézia ešte nikdy nikomu.
Verše nemožno zaplatiť, vyznávajú básnici, a skutočne, poéziu nemožno zaplatiť ani kúpiť, tak isto ako chudobu. (Hoci je aj to pravda, že ani v jednom prípade sa neprejavila seriózna ponuka.)
Chudobu a poéziu spája božské príbuzenstvo. Veď čo je vzdialenejšie kráse poézie než veľkoleposť prepychu? Poézia a skutočná krása znamená odriekanie kvôli plnosti. Prepych zasa chce vlastniť neprivlastniteľné, ohraničiť neohraničiteľné. Lež takej krásy niet. Prepych neoslňuje nedeliteľnou krásou, ale ľahkosťou, tým, že nezaväzuje k ničomu. >> viac textu



Lawrence Ferlinghetti
Muž v posteli. Barcelona

Bol pošmúrny deň. Obloha mala farbu peria holubov. Muž ležal na úzkej posteli v izbietke s dvojkrídlovými dverami, vedúcimi na balkón na Placa Real v Barcelone. Bol oblečený. Bola odpoludňajšia siesta, okenice na oknách izby boli zavreté a prenikalo cez ne sivé svetlo, matne sa trblietajúce na mokrej dlažbe námestia o dve poschodia nižšie. Pršalo zatiaľ iba slabo a bolo počuť, ako autá na ulici Rambla za námestím špliechajú prechádzajúc cez plytké kaluže. Občas nejaké auto zatrúbilo, takmer ako keď človek zatrúbi do vreckovky. Z kaviarenskej terasy dolu občas zazneli iné zvuky, tlmené slovo či smiech. Muž ležal nohami smerom k oknu a hlavu mal opretú o rám hotelovej postele. Bol obutý. Oči mal otvorené a hľadel cez okenice. Istý čas ani nezažmurkal, ani sa nepohol. Vonku bolo teraz takmer ticho a mužovi prebleskovalo hlavou množstvo vecí, viac než mu stihlo preblesknúť hlavou ešte v Štátoch.

>> viac textu



Poste restante
Žobrácka rehoľa a časopis Brulion

Na stránkach Fragmentu sa už čitatelia viackrát stretli v rámci rubriky časopisecký monitor s poľským literárnym časopisom BRULION; okrem nechuti ku generačným visačkám a vehementnému hlásaniu príslušnosti k skupinovým poetikám spája FRAGMENT a BRULION do istej miery spoločný údel (roky samizdatových vydaní + prechod do "normálnej" distribúcie, problémy s finaciami i štátnymi inštitúciami); ak sme sa rozhodli pri mapovaní stredoeurópskeho kultúrneho priestoru bližšie predstaviť okruh autorov tohoto časopisu, svedčí to i istej duchovnej spriaznenosti, navyše poistenej radosťou z poznania výrazných tvorivých individualít; keďže ŽOBRÁCKA REHOĽA (voľné básnické združenie) tvorí gros BRULIONU, podstatná časť bloku je orientovaná práve na básnickú tvorbu jej autorov; pri zostavovaní výberu sme výdatne čerpali z posledných čísel BRULIONU, ale aj z knižiek časopiseckej edície bibLioteka. >> viac textu

 

 

Obálka čísla:

Ilustrácie:

Pokochajte sa!

Obsah čísla:

Antun Šoljan
Mont Blanc

s. 3

Oleg Pastier
Možno
s. 7

Alta Vášová
Úlety
s. 17

Valér Mikula
Nič nie je nebom, čo sa dá vysloviť
(Rozhovor, básne, Z denníka nespisovateľa)
s. 27

Guillaume Apollinaire
Pomaly ma stavali tak ako sa stavia veža
s. 51

Graham Greene
Stretnutie s generálom a iné poviedky
s. 85

János Pilinszky
Sláva poézie

s. 113

René Magritte
Akvakvakvakva
s. 123

Básnici Ameriky
Carl Rakosi
s. 135

Lawrence Ferlinghetti
Muž v posteli, Barcelona

s. 145

William S. Burroughs
Prišiel som až na konečnú (rozhovor)
s. 149

Poste restante
Žobrácka rehoľa a časopis Brulion

(Świetlicki, Sendecki, Wilczyk, Filas, Ekier, Jaworski, Biedrzycki, Wróblewski, Baran, Broda, Podsiadlo, Koehler, Marcinkiewicz, Foks, Goerke, Stasiuk, Gretkowska)
s. 157

Bogdan Bogdanović
Mesto Konotaf
s. 261

Jaroslav Durych
Okamžiky z válečných let
s. 291

Ludwig Wittgenstein
Etika
s. 313

His Masters Voice
(Vladislav, Diviš, Eco, Savić)
s. 321


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.