revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

  

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

 

Fragment ročník 2000, číslo 1-2

Svetislav Basara
Rozklad myslenia
Dnes sa považuje za takmer samozrejmé, že myslenie je na vzostupe, lenže veci sa majú celkom inak: myslenie je v agónii. Napokon – tak ako všetko ostatné. Je fakt, že myslia doslova všetci, ale všetci si myslia iné, než si myslia. Namiesto posadnutosti zlými duchmi, sme posadnutí „ušľachtilými“ a „hlbokými“ myšlienkami. Pýšime sa abstrakciou, a ani sa nám nesníva, že len percipujeme babylonský bzukot. Zahľadení do tajomstva zmyslu svojho bytia dodnes stojíme pred tou istou nepriehľadnou tmou, pred akou stáli prví Sapiens. Keďže nevidíme nijaký zmysel v nás, tvárime sa, že ho niet vôbec, a tak zmysel „vyvážame“ mimo seba. Ale ani tam zmysel nie je. Preto sme sa aj dostali tam, kde sme sa dostali. Získali sme celý svet, ale stratili sme rozum.
>> viac textu


Mária Ferenčuhová
Spolu v jednom dome

I.

Z dlane mi celkom nečakane
vybehne čiara a na zápästí
sčervenie.
Trochu zabolí.
Z neba sa po vetre spustí mrak
do stredu ulice,
uhladiť obrysy predmetov.

Teraz sa smiem hrať
na kraji chodníka na pokoj,
pery mať v objatí,
uspávať na hrudi
smutnú ľavú ruku.
Nedýchať.
>> viac textu


Radomir Konstantinovič
Descartova smrť

I.

Je zhruba deväť hodín večer: čas smrti môjho otca.
Môj otec? Teraz len tieto hodinky na mojom stole, vreckové hodinky Schaffhausen, kúpené pred mojím narodením, na presný dátum by som sa musel pozrieť do záručného listu (mám ho niekde tu, medzi papiermi, našiel som ho po otcovej smrti); alebo môj otec: toto plniace pero, schovávané, ale nepoužívané; potom (môj otec) malý výber z Descarta, alebo Montaigne v troch zväzkoch, Éditions Garnier, – brožované, s obálkou, ktorá je pod prstami hladká, čo zväčšuje dojem poddajnosti, priateľskej poddajnosti týchto kníh: sú dobre zviazané (nevypadol ešte ani jeden arch, napriek pomerne častému listovaniu), a predsa sú veľmi ohybné: aj keby som už nečítal Montaignea, som si skoro istý, že niektorú z týchto kníh vezmem do rúk, akoby aj takto, bez textu, išlo o istý druh dotyku s Montaigneom (alebo aj v nádeji, napriek všetkému, že to bude dotyk aj s mojím otcom, s jeho rukami?). >> viac textu

 

Obálka čísla:

Kresba archív

Pokochajte sa!

Obsah čísla:

Svetislav Basara
Rozklad myslenia

str. 3

Mária Ferenčuhová
Spolu v jednom dome

str. 11

Radomir Konstantinović
Descartova smrť

str. 23

Krzysztof Lisowski
O hlade
str. 41

Jaroslav Formánek
Poviedky
str. 67

Lela Zečkovic
Vis-a-vis
str. 79

Archív
F. A. Ossendowski
Ľudia, zvieratá, bohovia
str. 97

Pavel Bunčák
Slová pred snom
str. 125


 

 


© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.