revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

 



 

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

<< späť na Fragment ročník 1991, číslo 3

Sławomir Mrożek
Európan

Keď do mojej spálne vstúpil krokodíl, pomyslel som si, že netreba hneď robiť paniku. Nemal som tým na mysli krokodíla, ale len sám seba. Pretože môj prvý inštinkt mi velil siahnuť po telefóne a vytočiť všetky tri pohotovostné čísla: políciu, požiarnikov a záchranku. Lenže práve takáto reakcia sa mi videla prehnaná. Som totiž Európan vychovaný v karteziánskom duchu, neznášam extrémy, uvažujem racionálne a nepodlieham nijakým impulzom bez toho, že by som ich predtým neanalyzoval.

Zakryl som si teda hlavu perinou a prikročil som k duševnej práci.

Po prvé – konštatoval som – zjavenie sa krokodíla v mojej spálni je niečo úplne absurdné: podľa pravidiel logického myslenia slúži absurdita len na to, aby mohla byť vylúčená z ďalšieho uvažovania. Čiže krokodíl tu byť nemôže. Uspokojený týmto uzáverom som vyzrel spod periny, vďaka čomu som ešte stihol uvidieť, ako krokodíl prehrýzal šnúru telefónneho aparátu, ktorý už predtým prehltol. To znamená, že keby som si aj trúfol siahnuť cez pažerák do žalúdka a vytočiť jedno z pohotovostných čísel, spojenie bolo beztak prerušené.

Rozhodol som sa vydať k najbližšiemu verejnému telefónu, aby som upovedomil príslušné oddelenie v závode spojov o poruche môjho domáceho telefónu, čo by mi dovolilo, po odstránení poruchy príslušnými špecialistami, dohodnutia s inštitúciou určenou na odstránenie krokodíla. Ako civilizovaný človek som však nemohol vyjsť na ulicu v pyžame – nehovoriac o tom, že krokodíl práve dojedal zvyšky mojich nohavíc. Samozrejme, neboli to jediné nohavice, ktorými som disponoval. Napriek nedostatočnému, aspoň podľa môjho názoru nedostatočnému, vzrastu životnej úrovne, sa predsa len ešte niekoľko párov nohavíc nachádzalo v skrini. Bohužiaľ, tie, ktoré by som si obliekol najradšej, pretože dokonale ladili so svetrom „Yves Saint Laurent“, neboli v skrini, ale v chemickej čistiarni. Lenže kde sa podel lístok, ktorý potvrdzuje moju totožnosť ako majiteľa týchto nohavíc, dokument, bez ktorého je vyzdvihnutie nohavíc z čistiarne prakticky nemožné? Začal som hľadať lístok z čistiarne a pritom som trochu aj padal, lebo medzitým mi krokodíl odhryzol jednu nohu. Nebral som teraz tento fakt na zreteľ, lebo vo mne narastal nepokoj ohľadom nohavíc. Krokodíl mi chcel práve odhryznúť druhú nohu, keď mi svitla v mysli strašná pravda: veď on mi zožral lístok z čistiarne a ja už nikdy nedostanem naspäť svoje nohavice.

Zaškrtil som plaza holými rukami Uznávam, že som sa správal brutálne, ba čo horšie, konal som tak pod vplyvom nekontrolovateľných emócií. Priznávam, že namiesto toho, aby som sa zveril do opatery na to určeným inštitúciám, postupoval som na vlastnú pasť. Ale zotrať účet z čistiarne? Vyskytujú sa predsa situácie, keď si obrana civilizácie vyžaduje hoci i prekročiť civilizované normy.

Preložil Karol Chmel.

 

 

Obálka čísla:

Kresba archív

Pokochajte sa!

Obsah čísla:

Ralf Dahrendorf
Úvahy o revolúcii v Európe
s. 3

Ivan Laučík
Švy

s. 12

Václav Černý
Paměti
s. 17

Jáchym Topol
Štyri básne

Eda Kriseová
Ráno v kostele
s. 57

Sándor Márai
Spovede jedného mešťana
s. 63

Jevgenij Popov
Hrdinský čin, spojený s usmrtením labute Borku
s. 74

Jindřich Chalupecký
Marcel Duchamp
s. 89

Pierre Cabanne
Rozhovory s Marcelom Duchampom
s. 95

Konkrétna poézia – Juhász, Supek, Daniel
s. 112

Oleg Pastier
Z histórie bratislavského samizdatu (pokračovanie)
s. 130

Po stopách filozofie posledného dvadsaťročia Gianni Vattimo
s. 138

RECENZIE – POZNÁMKY
Jovan Hristić
Osud jazyka

s. 152

Marián Milčák
Logika večnosti – Miloň Čepelka: Pět nocí k úplňku
s. 155

Pavol Matejovič
Agónia komunizmu na filmovom plátne

s. 156

Slawomir Mrožek
Európan

s. 158

Dokumenty
Rozhovor s Dominikom Tatarkom
s. 159


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.