revue pre literatúru, výtvarné umenie, históriu a kritiku

 

 



 

Aktuálne

Podujatia

Archív

Redakcia

História

Knižná edícia

Predplatné

Kontakty

 

Časopis Fragment / F. R. & G. (fan page)

 

Fragment ročník 2004, číslo 1-2

Ján Litvák
Baulskí speváci kráčajú hmlou


CESTA


Našiel som ľalie, čo roky zamdlievali v kroví,
tŕnie ich chcelo zahlušiť a pálilo ich mnoho zím
a bez útechy vyčkávali kým ich márnosť stroví...
Tak som sa vrhol do chrastia a bojoval som s ním

Našiel som jazmín pod ochranou útlej palmy
a chválou zahrnul som jeho kvet i jaspisový list,
jasný lúč, ktorý zablysol sa medzi mrakmi povedal mi,
kadiaľ sa oddá ísť.

Našiel som pri prebudení svoj osirelý nebotyčný dom,
padacie mosty nad priekopu spustil som.
Nik nespadne do tieňa mojich vôd.

Vôňa kvetov je preniknutá čistotou jak svetlo v Božom chráme.
Prebudenie je súcit, ktorý náhle nachádzame
voči tým, ktorí umierajú v snoch, akoby im šlo o život.

DVOJZRODENÝ

Bolo to za dávnych dôb, ktoré musia byť ľudskej pamäti ľahostajné. Do jaskyne zakliesnenej vysoko medzi vrcholkami hôr utiahol sa čarodejník, ktorý nadobro stratil svoje kúzlo. Premožený vetrom našiel tu útočisko potom, ako sa sem dovliekol v stopách zvierat medzi skromným nafialovelým porastom. Ľadový dážď mu bičoval tvár i kožou obtiahnuté rebrá na miestach, kde ho nechránila brada ani vlas a kde ho nehalil jeho zapáchajúci háv, rozpadnutý na franforce posiate tŕňmi a bodľačím. Šiel v predklone s rukami skríženými na prsiach, s ovisnutými vyziablymi ceckami, s kostlivými prstami zaťatými do pliec. Potkýnal sa a vrávoral, vyhýbajúc sa len tak-tak strmým zrázom a roklinám. Beztak sa nevyhol pádu, pád ho však nestrhol so sebou nadol, len sa chvíľu nezadržateľne niesol vírivým tunelom stúpavej ozveny. Nebeské vtáctvo viedlo ho napokon dajakou rozľahlou pláňou. Do jaskynnej diery, pri ktorej sa kedysi začala odvíjať jeho pozemská púť, vkročil ako mátoha s rozodranými chodidlami a s telom chudorľavým, doudieraným a zakrvaveným. V prítmí brloha padol dolu tvárou na kamene do studeného prachu a vydýchol najhlbším stonom, aký kedy vydalo dajaké poranené zviera či podťatý strom. Po mnoho dní ležal tu s nosom zaboreným medzi sivými skalkami a jeho životné pochody sa podchvíľou zastavovali, a potom zase rozbiehali vo vlnách kŕčov a šklbnutí.

Občas, keď ho prišli pohrýzť drobné zvieratká a poloslepé plazy, precital a v návale triašky sa pridvihoval, no znova len padal, a pritom sa doškriabal a rozjatril si mokvajúce rany a doudieral si oči. A z pootvorených úst mu ako práchnivý kamienok vypadol zub vyplavený slinami.

Raz sa potom prevalil na chrbát, rozhodil paže a pohýbal viečkami zlepenými zasušeným hnisom. Oku jaskyne zaplnenému chvejivým svetlom, ktoré sem vniklo náhlym prúdením, sa tak naskytol čelný pohľad na všetko, čo zostalo z čarodejníkovho tela biednejšieho ako rozdriapaný tieň.

Náhle sa posadil a v záchvate dusivého kašľa vydávil trocha krvavých hlienov. Roztrhaným rukávom si ich poutieral, polámanými nechtami si so sipením poodtŕhal z viečok chrasty, oprel sa za chrbtom dlaňami o zem a pomaly pootvoril oči. Svetlo ho láskalo dotykmi najnežnejšími v ochrannom kuželi a zohrievalo ho. Keď slnko zašlo, zvalil sa na chrbát, ale ráno ho znova našlo, ako tam nepohnute sedí v akomsi tichom vytržení. Svetlo ho už potom neopustilo, a ani on si už potom nelíhal.

V jaskynnom okne prestriedali sa ročné obdobia, kým on tu takto dlel v hlbokom pohrúžení. Na svete sa za ten istý čas vymenilo mnoho ľudských pokolení. Azda celé epochy a ríše zatiaľ upadli do zabudnutia a ďalšie povstali z ich prachu. Vrchy sa dvíhali do výšok, a potom zase zvoľna klesali a obrastali lahodivou zeleňou. Okolie jaskyne, z ktorej zostal len výklenok, sa taktiež veľmi zmenilo a rozrástlo. Obďaleč dažďová a snežná voda vytvorila plytké jazierko s tôňou a napájadlom. Zo svahu zase vyplavila psiu či vlčiu lebku, na ktorej sa zachytila vrstva humusu s rašiacimi jahodami a sukulentmi. V povetrí sa miesili lahodné vône so štebotom vtáctva a ku skalnému výklenku, obrastenému girlandami kvetov, viedlo široké schodište tvorené koreňmi lesných velikánov. Ich vetvy povpletané do seba chránili schody ako filagória. Zavše sem zavítala dravá zver a aj človek sem prichádzal.

Nadišla jar. Vtáky si v letku vili hniezda v pazuchách, v brade aj vo vlasoch vyciveného pustovníka a pri kŕmení sa mu nevdojak ušlo sústo. Potom, keď učili lietať mladé, aj jeho volali. Bolesť sa zakusovala do častí jeho tela zbabelo ako hyena, ale srdce ho vždy pobádalo k boju o život grandiózne ako lev.

 

 

Obálka čísla:

Ilustrácie:

Pokochajte sa!

Obsah čísla:

Włodzimierz Paźniewski
O jeden chromozóm viac

s. 3

Ján Litvák
Baulskí speváci kráčajú hmlou (básne, poviedky, rozhovor)
s. 5

Ilse Aichingerová
Krátke spojenia
s. 21

Jana Bodnárová
Šitie z maličkostí
s. 41

Věra Linhartová
Dům pro mé lásky
s. 49

Ivan Kadlečík
Chronoskop

s. 53

Poézia z Walesu
(Gwyneth Lewisová, Iwan Llwyd)
s. 91

Poste resante
Claude Lévi-Strauss
(Etnológia a ľudský údel + rozhovor)
s. 105

Edvard Kocbek
Všetko je spojené a iné básne

s. 121

Catherine Clément
Martin a Hannah
s. 135

Archív
Život na planetě USA


 

 

c
© 1987-2014 F.R.& G. publishing
The publication of this website has been made possible by a grant from the
Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam.